Gönderen Konu: Kardiyak Rehabilitasyonda Ergoterapi  (Okunma sayısı 1993 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ergoterapist Bilge Menzilci

: 24 Haziran 2019, 18:33:53
KARDİYAK REHABİLİTASYONDA ERGOTERAPİ
Kalp;kas yapıdan oluşan vücudumuza kan pompalayan önemli bir organımızdır.

Kalp hastalıkları;koroner kalp hastalıkları, serebro vasküler hastalıklar, romatizmal kalp hastalıkları, konjenital kalp hastalıkları, kalp yetmezliği ve kardiyomiyopatiler olarak sınıflandırılır.
Risk Faktörleri ;
Tütün kullanımı
Alkol, madde kullanımı
Fiziksel hareketsizlik
Obezite
Stres, yaşam stili
Hipertansiyon
Diyabet
Dislipidemi
Genetik faktörler

Rehabilitasyon ;bir hastalık veya kaza sonucu bireyin vücut işleyişinde görevli yeteneklerin kaybedilmesi neticesinde bireylerin yaşadıkları ortama  yeniden uyum sağlamaları, bireylerin yaşam kalitelerinin artırılması ve kişilerin aileleri ve toplumla birlikte bir bütün içerisinde yaşaması için bireyin esenlemdirilmesi, iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar için kullanılan genel bir kavramdır. Rehabilitasyon zorlu ve meşakkatli bir süreçtir, interdisipliner ekip çalışmalarını gerektirmektedir.

Kardiyak Rehabilitasyon ;
Kardiyovasküler hastalığı olan kişilerin fiziksel, psikolojik, sosyal, mesleki ve ekonomik sağlık durumlarının korunması, hastalık öncesi haline getirilmesi ve iyileştirilmesi amacına yönelik kişiye özgü geliştirilmiş kapsamlı çalışmaların bütünüdür.Kardiyak Rehabilitasyonda interdisipliner ekip çalışması önemlidir. İnterdisipliner ekip çalışmasında Ergoterapistin rolü ;
bireylerde kalp rahatsızlığına bağlı olarak kişilerin fonksiyonel kapasitelerinde olumsuz etkilenme görülmektedir. Bu durum bireyin günlük yaşam aktivitelerinin  her alanını etkilemektedir.
Ergoterapi müdahaleleri bireylerin günlük yaşam becerilerinin ve yaşam kalitelerinin gelişmesini sağlar, bireylerin yaşama  aktif katılımını arttırır.
Ergoterapist kalp rahatsızlığı olan bireyi fiziksel, psikolojik, sosyal, kognitif ,mesleki, ekonomik, çevre yönünden geniş bir perspektifte değerlendirmelidir. Bireyin aktivite performansı belirlenmelidir.
Değerlendirmeler sonucunda bireyin durumuna göre kişi merkezli Ergoterapi müdahale programı oluşturulmalıdır . Müdahale programında  bireyin istek ve geçmiş deneyimleri dikkate alınmalıdır.
Müdahale programında bireye  yaşam stili modifikasyonu önerilebilir,  enerji koruma uygulamaları, aileye yönelik uygulamaları da içermelidir.

Ergoterapist Bilge  MENZİLCİ
[email protected]