Gönderen Konu: Mitomani hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?  (Okunma sayısı 343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Mitomani yalan sanatıdır, başkalarını olayları gerçekte olduklarından tamamen farklı bir şekilde görmesini sağlayarak gerçeği şekillendiren psikolojik bir rahatsızlıktır.

Mitomani kelimesi Yunanca'dan gelmektedir ve bu durumda hasta yalanların arkasındaki gerçeği gizleyerek hayatını daha da güzel kılmak için yatar.

Bu rahatsızlık ya da psikolojik yalan problemi, sıkıntı çeken insanlarda sık görülür ve devam eder, çünkü yalan söylemek, kişilik bozuklukları gibi daha ciddi bir problemi sosyalleştirmek ve arkasına saklamak için faydalı olabilir.


Mitomani özellikleri nelerdir?

Sürekli yalan söylemek, alışkanlık haline gelmek.
Etrafındaki insanları manipüle etmek ve tuzağa düşürmek için yalan söylüyor.
Mitomanyak insan, yalanlara dayanarak kendi gerçekliğine inanmayı bırakır.
Gerçekliği bozma eğilimi var.
Saldırgan veya şiddetli bir kişi olabilir.
İnsanların sevmeye ihtiyacı olduğu ve hipertimik kişilik bozukluğu olan kişiler gibi kişilik bozuklukları gibi diğer psikolojik sorunların bir belirtisidir.
İhtişam sanrı, gurur, soğuk, hesaplama.


Mitomani Belirtileri nelerdir?

Açıkçası, mitomani  insanın başlıca semptomlarından biri, sürekli yalan söyleme , "hikayeler" ve gerçekleşmemiş ya da gerçekleşmemiş gerçekleri icat etme, ancak kendi yararları için büyütme eğiliminde olma eğilimidir.

İlgi odağı olmak ve yalanlarınızı büyütmek için fiziksel ya da zihinsel hastalıkları bile taklit edebilir.

İlk başta, yalanın veya simülasyonun, mitomanyalı kişi adına tamamen ve kesinlikle bilinçli bir gerçek olarak başladığını aklımızda tutmalıyız. Ancak, zamanın geçişi ile kendi yalanlarına inanma eğilimindedir.


Ve mitomani hastalığının  nedenleri?

Düşük benlik saygısı : her şeyden önce, nasıl olduklarını kabul etmeyen, paralel bir gerçeklik yaratma eğilimindedir, çok daha tatmin edicidir.
Memnuniyetsizlik : Hayranlık, sevgi ve çok sevgiye ihtiyaç duyan insanlar.
Kararsız davranış : gerçek olmayan, kişinin hayatına uygun olmayan bir davranış yaratılır. Örneğin, sosyal bir pozisyonu simüle eden insanlar, sahip değiller.
Zayıflık : Benlik saygısının düşüklüğü veya eksikliği ile ilgili, genellikle kabul etmeyen insanlardır.