İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Rovalin

Sayfa: 1 2 3 ... 60
1
Beyin ve Sinir Cerrahi / Beyaz cevher hastalığı nedir?
« : 14 Ocak 2020, 11:29:13 »
Beyin ve omuriliğin büyük ölçüde veya tümüyle sinir liflerinden oluşan ve az sayıda veya hiç nöron gövdesi veya dendrit içermeyen bölgeleri.

2
Genel Cerrahi / Rektal prolapsus hastalığı nedir?
« : 30 Aralık 2019, 11:14:44 »
Rektum mukozasının tam kat olarak anüsden dışarıya doğru ters dönerek çıkması.

3
İlaç Kullanım Alanları / Muadil (Eşdeğer) ilaç nedir?
« : 11 Aralık 2019, 16:46:40 »
İlaç almak için eczaneye gittiğinizde eczane personeli size reçetede yazılı olan ilacın aynısı yok fakat dilerseniz muadili /eşdeğeri var verebilirim demiştir.
Muadil / eşdeğer anlamı ilacın etken maddesi ve mg aynı fakat farklı firmalar ürettiği için isim olarak farklı olan ilaçların genel adıdır.

Örnek olarak Lansor 30mg/ 28 tablet etken maddesi (lansoprazol 30 mg )  bu etken madde ile aynı olan ondan fazla ilaç mevcuttur.
Lansoprol 30mg/28tb -  Opagis 30mg/28 tb - Aprazol 30mg/ 28 tb  - Degastrol 30mg/28 tb - Lanzedin 30 mg/ 28 tb  vb.

Kısaca özetler isek sağlık bakanlığının verdiği izin ile reçetede olmayan ilacın muadili/eşdeğeri mevcut ise eczane size bunu verebilir ve sizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.. 

Sorularınızı konu başlığı altına eklerseniz cevaplayabilirim.

4
Merhaba sağlık kuruluna yapılan başvurularda özellikle hastaların geriye dönük kullandığı ilaçlar ve varsa  ilaç raporları istenmektedir.  Bu anlamda hastanelere başvuru yapmadan önce herhangi bir eczaneden ilaç isimlerini ve raporların çıktılarını yanınıza alarak başvuru yapabilirsiniz.   

5
Hiv virüsü taşıyan  çoğu insanlarda  kızarıklık oluşur. Hiv enfeksiyonunun erken ve sonraki aşamalarında ortaya çıkabilen yaygın bir semptomdur . Birçokları için hiv enfeksiyonunun ilk belirtilerindendir. 

HIV ile ilişkili döküntüler doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Birçok şey kızarıklığa neden olabilir. Bazıları ciddi olabilir ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duyabilir. Döküntü şu şekilde ortaya çıkabilir:
HIV enfeksiyonu
Diğer enfeksiyonlar veya problemler
İlaçlar
 HIV Enfeksiyonunun Neden Olduğu Döküntü

Bu kızarıklık genellikle hafifçe kabarık bir cilt bölgesi olarak ortaya çıkar. Genellikle, bu:

Gövde veya yüz üzerinde ve bazen ellerde ve ayaklarda
Işık olan insanlar üzerinde kırmızı deri veya koyu tenli insanlar daha mor
Döküntü, vücudunuz virüsle savaşmaya çalıştığında belirir. Erken HIV enfeksiyonunun diğer belirtileri arasında ateş , halsizlik , şişmiş lenf düğümleri, boğaz ağrısı , baş ağrıları , kas ağrıları ve ishal sayılabilir .

Bunlar tipik olarak yaklaşık 2 hafta sürer.

Bu semptomlar diğer yaygın hastalıklar ( grip veya alerjik reaksiyon gibi ) gibi göründüğü ve hissedildiği ve hızlı bir şekilde ortadan kalktığı için, birçok insan HIV enfeksiyonunun belirtileri olabileceğinin farkında değildir.

Kızarıklığınız varsa ve HIV'ye maruz kalabileceğinizi düşünüyorsanız, beklemeyin. Bir kan testi, virüs olup olmadığını kolayca söyleyebilir.

Bu erken belirtiler geçtikten sonra, daha sonraya kadar başkalarını fark etmeyebilirsiniz. Ne kadar erken teşhis edilirse, sağlıklı kalmanıza ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olmak için tedaviye ne kadar erken başlayabilirsiniz.

İlaçlar virüsün kontrolüne yardımcı olabilir, ancak tedavi edilmezse bir HIV enfeksiyonu AIDS'e dönüşebilir.Diğer Enfeksiyonların Sebep Olduğu Döküntüler

HIV normalde enfeksiyonu önleyen hücreleri zayıflatır. Zamanla vücudunuz döküntülere neden olan enfeksiyonlarla daha az mücadele edebilir.

Bunlar şunları içerebilir: 

Molluscum contagiosum : Bu viral cilt enfeksiyonu, genellikle ellerinizde veya ayak tabanlarınızda olmasa da, vücudunuzun herhangi bir yerinde görülebilen küçük renkli etlere neden olur. 100 veya daha fazla çarpma olabilir. Bu bulaşıcıdır; cildine dokunarak, havlu veya nevresimleri paylaşarak veya aynı nesnelere dokunarak birine iletebilirsiniz. Genelde, tümsekler kendi başlarına gider. Ancak HIV veya AIDS'li insanlar için tedavi edilmesi daha büyük ve daha zor olabilir. HIV enfeksiyonu için tedaviler bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı olabilir.

Herpes virüsleri: Bunlar HIV ve AIDS hastalarında yaygındır ve zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerin alevlenmeleri durdurması daha zordur. Zona ( herpes zoster olarak da bilinir), su kabarcığı şeritine benzeyen ağrılı bir cilt döküntüsü yaratabilir. Vücudunuzun tüm tarafını kaplayabilir, ancak vücudunuz, kollarınız, bacaklarınız ve yüzünüz en yaygın alanlardır. Zona aldığınızı düşünüyorsanız, doktora görünmek en iyisidir. İlaçları ne kadar erken başlatırsanız, o kadar iyi çalışırlar. Ağrı kesiciler ve anti-viral ilaçlar sizi daha iyi hissettirir ve daha hızlı temizlemenize yardımcı olabilir. Sizin yakın girerse gözlerde ve tedaviye alamadım, kalıcı hasara neden olabilir. Ayrıca alabilirsinizherpes simpleks ağzınızın veya cinsel organların etrafında dökülür. Anti-viral ilaçlar bunların tedavisinde yardımcı olabilir.

Kaposi sarkomu bir tür cilt kanseridir . Kahverengi, mor veya kırmızı olabilen koyu lekeler olarak görünür. Genellikle biri AIDS olduğunda ortaya çıkar. Anti-viral ilaçlar HIV geliştiren AIDS'li birinin şansını düşürdü, bu yüzden bu kanser türü eskisi kadar sık ​​gerçekleşmiyor. 


İlacın Neden Olduğu Döküntüler

HIV ve ilgili enfeksiyonları tedavi eden ilaçlar döküntüleri tetikleyebilir. Bunlar genellikle birkaç gün veya hafta sonra gider.

Ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas ağrıları, bulantı, kusma ve karın ağrısı ile birlikte kızarıklığınız varsa, bunlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çeşitli HIV ilaçları ile tarif edilen bir "aşırı duyarlılık reaksiyonunun" belirtileri olabilir:

Abacavir (Ziagen) ve içlerinde abacavir bulunan ilaçlar (Epzicom, Triumeq ve Trizivir)
Dolutegravir (Tivicay)
Maraviroc (Selzentry)
Nevirapin (Viramune)
Raltegravir (Isentress)
Bu belirtiler varsa, derhal doktorunuza danışmalısınız.

Aşağıdaki durumlarda da doktorunuzu hemen görün:

Ağrılı cilt veya kaşıntı
Dilinin ve yüzünün şişmesi
Cildinizde ve ağzınızda, burnunuzda ve gözlerinizde kabarcıklar
HIV ilaçlarınızı doktorunuzla konuşmadan kesmeyin, atlamayın veya durdurmayın.


Faydalı İpuçları 

Kızarıklığınıza neyin sebep olduğunu bilmiyorsanız doktorunuza görünün.
Kaşıntıya yardımcı olmak için doktorunuzla antihistamin veya hidrokortizon gibi reçetesiz ilaçlar hakkında konuşun . Sıcak duş veya banyo yapmayın.
Doğrudan güneş ışığından uzak durun.


Kaynak: webmd

6
Enfeksiyon Hastalıkları / 1 Aralık dünya aids günü
« : 30 Kasım 2019, 23:12:59 »
Aslında bizim hikâyemiz  elimize hiv pozitif kağıdı tutuşturulduğu zaman başladı.
Yalnızdık, bilgisizdik, şaşkındık ve çaresizdik...
Ne yapacağımızı bilmiyorduk.7
Merhaba rovalin olarak diyet yapan arkadaşlarımızı forum altında bir araya getirerek bilgi alışverişi, soru cevap şeklinde bir diyet kütüphanesi oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin neresinde olursanız olun rovalin olarak sizlere destek olmaya çalışacağız.
Sizlerden isteğimiz forum sitemize ücretsiz üyelik oluşturup, günlük yaşadıklarınızı kendi adınzla burada paylaşarak diğer arkadaşlarımıza bilgi kaynağı olabilmek ve bizde küçükte olsa aylık yarışma düzenleyerek sizleri motive etmek istiyoruz..

8
BM genel kurulu 1999 yılında 25 Kasım tarihini Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası mücadele günü ilan etmiştir.

25 kasım 1960 yılında Dominik cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı mücadele eden Mirabel kardeşlerin cesedi bir uçurumun dibinde bulunur. Mirabel kardeşlerin askerlerce tecavüz edilerek vahşice
öldürüldüğü ortaya çıkar. Üç kızkardeşin diktatörlüğe karşı verdiği mücadelenin sonucu olarak tecavüze uğrayarak katledilmesi kadına yönelik şiddetin boyutlarını gösteren en önemli sembollerden
olmuştur. Mirabel kardeşlerden birinin kod adının ‘’kelebek’’ oluşu o günden sonra bu üç kız kardeşin dünyada kelebekler adıyla efsaneleşmesine sebep olmuştur.

Ülkemizde geleneksel aile yapısının gün geçtikçe kaybolmasıyla çekirdek aile yapısı önem kazanmaya başlamıştır. Günümüz şartlarında kadının çalışarak aileye katkıda bulunması erkek tarafından ihtiyaç
olarak algılansa da psikolojik alt yapısında baskıda hissetmesine neden olmaktadır. Kimi erkek birey kendini yetersiz hissetmekte ancak maddi desteğe ihtiyacı olduğunu da kabullenmektedir.

Geleneksel aile yapısına göre yetişmiş olan erkek de bu durum yetersizlik hissiyle başetmesine neden olmaktadır. Bu durumu gereksinim olarak görse de iç dünyasında özüyle mücadele veren erkek aynı
zamanda kadının ekonomik özgürlüğünü de kendisi için bir tehdit olarak algılayabilmektedir. Bu duygularını bastıramayan yada doğru ifade edemeyen erkek; çoğu zaman fındık kabuğunu
doldurmayacak şeyler için sözlü yada fiili şiddet uygulamaya yönelik davranışlar sergileyebilmektedir. Ekonomik özgürlüğü olduğunu düşünen kadınsa bu güce sığınarak zaman zaman
erkeği idare etmekte zorlanmakta ve durum boşanmaya varan sonuçlara ulaşmaktadır.

Boşanmayı kabul etmeyen kimi erkek çeşitli yaptırımlarda bulunmaya başlar.İstediği sonuca varamayan erkek  aile içi şiddeti artık dışarıyı da taşıyarak ulaşamadığı kıskandığı yada ayrılığını kabul edemediği eş yada partnerini sokakta alışverişte nerde yakalarsa ne yazıkki katletmektedir. Ülkemizde ve dünyada dayatmaya ve şiddet uygulanmasına karşı gelen hakkını savunan kadına yönelik şiddetin bir çok öreneğini görmekteyiz

Sosyolojik olarak değerlendirdiğimizde şiddetin öğrenebilen bir davranış olduğunu görüyoruz. Öğrenmenin kaynağı ise ailedir. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ailede şiddete
şahit olan yada bizzat maruz kalan bireyler bunu yetişkinlik hayatında gerek aile gerekse sosyal yaşama isteyerek yada istemeyerek taşımaktadır.

Şiddet sadece eşler arasında değil çocuklar üzerinde de oldukça yaygın olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar da görülüyorki kişi en çok tanığı güvendiği yakınları tarafından taciz ve tecavüze
uğramaktadır. Özellikle kız çocuklarının bu konuda bilinçlendirilerek kendini koruma noktasında hem aile içerisinde hemde okullarda eğitilmesi öğrencilere bu noktada ciddi eğitimler verilmesi soruna bir
nebzede olsa çözüm sağlayabilecektir.

Şiddetin en yaygın görülen biçimi erkeğin kadına ve çocuğa karşı uyguladığı aile içi şiddettir. Şiddet aile içinde olduğu kadar tüm toplumda farkli boyutlarda karşımıza çıkmaktadır.  Kadının şiddet
karşısındaki çaresizliği sadece bu döneme ait bir durumda değil üstelik tarihe baktığımızda ilk insana kadar ulaşan şiddetin aslında habil ve kabil arasında başladığını görüyoruz.

Tacizin yada şiddetin yaş din ırk kültür düzeyiyle ne yazıkki ilgisi yok. Ailede olması gereken hiyerarşik cinsiyet eşitliği yani saygıyla gelen ayrımcı olmayan cinsiyet eşitliğinin gelecek
için önlem olması düşünülsede tek başına yeterli değildir. Salt bir cinsiyet eşitliğini Türk toplumunun geleneksel yapısına dayatmak sorunları dahada büyütmekte çatışmaları tetiklemektedir.

Peki  hiyerarşik yapıda saygıyı koruyarak eşitliği nasıl sağlarız?

Çocuk yetiştirirken o senin abin o erkek anlayışını yerleştirebiliyorsak o kızkardeşin ve seninle eşit haklara sahip olduğunuda erkek çocuğuna öğretmeliyiz.  Elbetteki kız ve erkek çocuğu doğası gereği farklıdır.

Ancak birinin diğerine üstünlüğü sadece kaba güçte mevcuttur.  Kız çocuklarının daha güçsüz ve korunmaya erkekden daha fazla ihtiyaç duyduğu aşikar. Şuda bir gerçek ki kız çocuğuna kendini korumayı öğrettiğimizde zaten erkeğin gücüne korumasına belli durumlarda ihiyaç duyacaktır. Bu esnada aile içinde erkeğe kız çocuklarının daha hassas daha kırılgan yapıda olduğunu öğretmek kaba
kuvvetle değil sevgiyle beslendiğini göstermek gelecekte biçok sorunu çözmeye yatırım sağlayacaktır.

Ebeveynler bu noktada eşler arasında yaratılıştaki cinsiyet ayrılığının belli koşullarda eşitlenebileceğini göstererek çocuklarına örnek olmalıdır.Çok bilinen bir söylemdir; kadın bir kavanozun kapağını açmak için dahi erkeğe muhtaçtır.

Hayır muhtaç değildir.eşinin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Erkeğin gücünü ufacık bir kavanoz kapağını açarken göstermesi ve çocuğun buna şahit olması gücün hangi koşullarda kullanılmasının öğretilmesi açısından basit ama faydalı bir örnektir.

Kadın orda aciz değildir sadece gücü belli bir noktaya kadar yetmektedir.  Erkek de kavanozu açtığı için herkül değildir sadece kaslarını kullanmıştır. Bu çok klasik örnekten de anlaşılacağı üzere ailede eşler olarak örnek olduğumuz çocuklarımız gelecekte kendi ailelerine bizim yansımamız olarak sahip çıkacaktır.

İnancımızda da kadına şiddetin değil değer verilmesinin vurgulandığı ve peygamberimizin bu konuda en iyi örnek olduğunu düşünürsek onun öğüdü olarak bir Hadis-i Şerifi paylaşmak isterim ‘’Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allahtan korkunuz.  Zira siz onları Allahın bir emaneti olarak aldınız’’

Kadına emanet gözüyle bakan bir erkek mutlu yuvanın da temellerini atar.Unutmayın ki Allah erkeğe gücü doğru yerde kullanması için vermiştir kadın ve çocuklarda şiddet olarak kullanması için değil.

Evlenmeden önce neler yapabiliriz derseniz kısaca; Bir Aile danışmanından evlilik öncesi terapisi almanız size oldukça katkı sağlayacaktır.
Kalbinizi dinlediğiniz kadar akıl ve mantığınızı da devreye koyup partneriniz de neleri görmezden geldiğiniz ve bunların ileride aile içerisinde nasıl sorunlara sebep olabileceğiyle ilgili doğru gözlem ve
analizlerde bulanmanız faydalı olacaktır.

Kadına yönelik şiddetin nedenlerine baktığımızda ise bazı biyolojik ve psikolojik sorunların olduğunu da görmekteyiz. Şizofreni, paranoid şizofreni gibi bazı akıl sağlığı sorunları antisosyal kişilik bozukluğu, öfke kontrolü ,obsesif takıntılar gibi bazı ruhsal bozukluklar tedavi edilmediği takdirde aile içerisinde çok büyük sorunlara sebep olmaktadır.

Türk toplumundaki ben delimiyim algısının kırılması biz aile danışmanlarına oldukça büyük sorumluluk yüklemektedir.Aile danışmalığında birey sorunla ilgili kendini yalnız hissetmediğinden suçlanmadığını düşünür. Sorunun sadece kendisiyle değil aile sistemiyle çözüme ulaşacağını bildiği için daha yaklaşımcı tutum sergiler. 

Birbirlerini iyi ve doğru anlayan bireyler aile olarak yanlışları dönüştürmeye başlar ve kendilerini huzur ve güvende hissettikleri mutlu bir geleceğe yatırım yaparlar.


 Gelelim şiddet eğilimi olan erkeklerin gösterdiği bazı özelliklere;

-İletişim problemleri

-Düşük benlik saygısı

-Kişilik bozukluğu

-Aileye dışarıdan yapılan müdahaleler(Aile büyüklerinin dahil olması)

-İstismar ve şiddetin olduğu ailede büyüme

-Baş etme yolu olarak şiddeti görmesi

-Aşırı kıskançlık

-Maddi yoksunluk ve oluşturduğu baskı

-Eşler arasındaki sürekli gerginliğin zamanında çözülmemesi

-Madde bağımlılıkları ve cinsel problemler

-Terk edilme ve kayıplar gibi her aileye göre değişkenlik gösteren bir çok neden daha sayabiliriz

Son olarak belirtmek isterim ki; Aile sistemi içindeki uyuşmazlıkların zamanında ve doğru yöntemlerle birikmeden çözülmesi ve gerektiğinde çözülemeyen sorunlar için bir uzmandan destek
alınmasının toplum genelindeki şiddetin önlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Unutmayın geleceğin katili de şairi de ailede yetişir.

SOSYOLOG/AİLE DANIŞMANI

CANAN İSSİYİL

9
İstanbul / Kadıköy / Erenköy'de bulunan eczaneye sigara kullanmayan tercihen Kadıköy- Maltepe minibüs hattında veya Kartal Söğütlüçeşme marmaray hattında ikamet eden tecrübeli ve tecrübesiz bay veya bayan eczacı teknisyenleri aranmaktadır.

Detaylı bilgi için iletişim İnstagram   https://instagram.com/emine_eczanesi?igshid=1c85j3rzvswcy


Sorularınızı başlık altına yazabilirsiniz.

11
Aile , sosyal çevre, yetişme kültürümüz , maddi veya manevi yaşanılan her türlü konunun ruhsal hayatımıza yansıması ile cinsel aktivitemize yansıyan erken boşalma bir kader değil , düzelebilen bir problemdir.

Cinsel mutluluğunuzvve keyifli anlarınızın kontrolünü elinize almak için grup yada özel seanslarımızla yanınızdayız.DNA Danışmanlık

Detaylı Bilgi için 0 552 284 81 46[/b]

12
İlaç Kullanım Alanları / Nexstep tablet nedir?
« : 23 Ekim 2019, 10:58:43 »
Gastro-özofajiyal reflü hastalığında (GÖRH)  eroziv reflü özofajitin tedavisinde, Nükslerin önlenmesi için, iyileşmiş reflü  özofajitin uzun süreli idame tedavisinde, Gastro-özofajiyal reflü hastalığının semptomatik tedavisinde

Uygun bir antibiyotik kombinasyonu ile birlikte Helicobakter pylori eradikasyonunda ve helicobacter pylori ile ilişkili duodenum  ülserlerinin tedavisinde,

Helicobacter pylori ile ilişkili peptik ülserlerde nükslerin önlenmesinde


Sürekli NSAİİ ilaçların tedavisi gerektiren hastalarda

NSAİİ kullanımı ile ilişkili gastrik ülserlerin tedavisinde, risk altındaki hastalarda NSAİİ kullanımı ile ilişkili gastrik ve duodenal ülserlerin önlenmesinde ,

Zollinger ellison sendromunun tedavisinde endikedir.

13
Dünya sağlık örgütünün 2019-2020 sezonu için belirlenen H3N2 suşusunu geç belirlemesi nedeni ile 1 ay geç üretilmeye başlanmıştır. 

Grip aşısı için sağlık bakanlığının önerdiği tarih Ekim-Mart ayları arasında yapılmaktadır.

Grip aşısı üretiminde yaşanan  dünya sağlık örgütü kaynaklı gecikmenin kısa süreli olabileceği bildirilmiştir.

Vaxigrip tetra 4 suşlu grip aşısı Kasım ayının başlarından itibaren ve yıl sonuna kadar tedarik edilerek, eczanelere gönderilecektir.

 

14
Orta ila şiddetli aktif Ülseratif Kolit ve orta ila şiddetli aktif Crohn Hastalığında 2 ayda bir (8 Hafat) ara ile kullanılan  Entyvio İnfüzyonluk çözelti  ilaç depolarında ve en önemlisi kendi firmasında bulunmamaktadır. 

Firma yetkilileri ile yapılan görüşme sonucunda Türkiye'nin hiç bir bölgesinde  Entyvio İnfüzyonluk çözelti bulunmadığı ve firmanın ürünü ne zaman temin edebileceği hakkında belirli bir tarih verilmemektedir.

Entyvio İnfüzyonluk çözelti  ile ilgili soru veya sorunlarınızı bu paylaşım altında yapabilirseniz, diğer insanlar içinde bilgilendirme olacaktır.

15
Yeni ve çok merak edilen bir kavram olan sezeryan sonrası normal doğum ile bebeğini dünyaya getirenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Peki önceki gebeliğinde herhangi bir sebepten sezeryan olmuş her anne adayı uygun mudur?

Bu konuda anne adaylarına doğru ve detaylı bilgilendirme en önemli basamaktır. Daha öncesinde geçirilmiş sezeryana bağlı olarak rahimde oluşan kesi normal doku gibi iyileşmemektedir. Normal doğumdaki kasılmalar sırasında olası bir rahim yırtılması anne ve bebek hayatı için tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Anne ve baba adayı bu risk konusunda bilgilendirildikten sonra ve riskleri kabul etmesi halinde uygun merkezlerde  bu risk göz önüne alınarak normal doğum gerçekleştirilebilir.

Ameliyathaneye yakın yada içerisinde doğumhane bulunan kurumlar bu deneyim için en ideal merkezlerdir.

Sezeryan sonrasında rahimdeki doku iyileşmesinin zaman alması ve yırtılma riskinin en az olması açışından gerekli süre en az 2-2,5 yol olarak belirlenmiştir.   Sezeryan sonrası (vajinal)  normal doğum için gerekli koşullar?

İlk ve en önemlisi anne adayının SSVD konusunda istekli olmasıdır.

Anne adayının rahim şekil bozukluğu ve önceki doğumunda yırtılması gibi bir durumun olmaması.

Anne adayının çatısının normal doğum için elverişli olması.

Ve diğer önemli detay uygun bir merkezin olması.


Sezeryan sonrası (vajinal)  normal doğum için önerilmeyen durumlar.

Daha önce dikey klasik insizyonla sezeryan öyküsü.

Rahimin doğum eyleminde yırtılması( Rüptür) öyküsü.

Daha önce çeşitli nedenlerle rahime yapılmış cerrahi işlemlerde rahime derin kesiler yapılmış olması (miyom operasyonu gibi)

Anne adayının pelvisinin normal doğuma elverişli olmaması.

Mevcut gebelikte iri bebek gibi normal doğumu zorlaştıracak etkenlerin varlığı..

Erhan Huseyin COMERT, M.D.

Karadeniz Technical University, School of Medicine, Department of Obstetrics and

Sayfa: 1 2 3 ... 60