Gönderen Konu: Polen alerjisi nedir , belirtileri ve tedavisi nelerdir?  (Okunma sayısı 1064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Bahar mevsiminde doğanın yeniden uyanmasıyla ortaya çıkan polenlerin neden olduğu polen alerjisi, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Bahar aylarında alerjiyi tetikleyen en önemli etkenler polenler. Bitkilerin üreme aracı olan polenler ağaçlar, çayır, çimen ve yabani otlardan rüzgar yoluyla havaya dağılıyor. Polen alerjisi belirtileri daha çok üst solunum yolu belirtilerinden oluşuyor. Bu belirtiler; hapşırma, burun akıntısı, burunda kaşıntı ve kızarma şeklinde ortaya çıkıyor. Polene duyarlanmış astım hastalarında alr solunum yolları belirtileri görülebiliyor. Bu belirtiler ise öksürük, nefes darlığı ve astım krizleri şeklinde yaşanıyor. Polen alerjisi reaksiyonları her ne kadar daha çok üst solunum yollarında görülse de nadiren de olsa polenlerin tetiklemesine bağlı deri alerjileri de kaşınma, kızarma kabarma şeklinde görebiliyor.


Genetik faktör etkisi

Polen alerjisi genetik yatkınlığı olan kişilerde ortaya çıkıyor. Bu yatkınlık anneden babadan yahut her ikisinden birden geliyor. Fakat anneden ve babadan bu genleri taşıdığı halde alerji belirtilerinin görülmediği kişiler de var. Alerjik faktörlerin de eklenmesi ile mümkün olabiliyor.

Genetik yatkınlığı olan kişi polenlerin olduğu ortamda bulunuyor ise ve bağışiıklık sistemi bu duruma uyacak şekilde şekillenmişse , polen alerjisi belirtileri ortaya çıkıyor. Bazı kişilerde polen alerjisinin şiddeti gittikçe artıyor bazı kişilerdeyse bu gitgide yok denecek seviyeye iniyor.


Yaşama olan etkiler

Polen alerjisi olan kişiler polenlerin havada bulunduğu zaman dilimi içerisinde, günlük yaşam kalitelerini olumsuz anlamda çok ciddi derecede etkileyecek belirtilerle boğuşmak zorunda kalabiliyor. Bu durum hastaların çalışma ve sosyal yaşamlarında ciddi problemlere yol açıyor. Ayrıca polene bağlı alerjik reaksiyonlar ileride sinüzit, orta kulak iltihabı gibi kronik rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Üst solunum yolunun şiddetli etkilendiği kişilerde alt solunum yolları ile ilgili belirtilerle de sıklıkla karşılaşılıyor. Özellikle şiddetli dirençli öksürükler ve astım atakları çok tehkileli bir hale gelebiliyor. Hastalar acil ünitelere başvuracak derecede ciddi ataklar yaşayabiliyorlar ve bu tür ataklar bazen güç ataklar bazen güç bir şekilde kontrol altına alınabiliyor.

Tanı ve tedavi

Polen alerjisinin tanısında hastanın anlattıkları önem taşıyor. Kişi, her yıl aynı dönemde aynı belirtileri yaşadığı söylüyorsa bu polen alerjisi işareti olmakla beraber, ispatlanması için birtakım testlerin uygulanması gerekiyor.
Bu testler ''Alerjik testler'' olarak adlandırılıyor, hasta üzerinde uygulanan deri testleri ve hastadan kan alınarak yapılan testler olarak ikiye ayrılıyor.

Ayrıca çok sık uygulanmayan' daha çok araştırmalarda kullanılan bir metot olarak da ''provokasyon testi'' adı verilen testler var. Bunlar polenle hastayı uyararak yapılan testler ve genelde burundan uygulanıyor. Polen alerjisi olduğu belirlenen bir kişinin polenlerin daha çok havaya saçıldığı sabahın erken saatlerinde ve öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya özen göstermesi gerekiyor. Hastalar o saatlerde evlerinin pencerelerini açık tutmaalılar.

Arabalarda polen filtresi kullanılması çok fayda sağlıyor. TYedavi olarak ''Alerji ilaçları'' olarak bilinen antihistaminik ialçlar kullanılıyor. Polen mevsiminin başlamasından önce aşı tedavisi de uygulanabiliyor.