Gönderen Konu: Madde bağımlılığı ve Ergoterapi  (Okunma sayısı 295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ergoterapist Bilge Menzilci

: 16 Mayıs 2019, 17:31:46
MADDE BAĞIMLILIĞI VE ERGOTERAPİ
Madde bağımlılığı DSM IV  ' e göre tekrarlayan ve ciddi olumsuz sonuçlara neden olmasına rağmen madde kullanımının tekrarlanmasıdır.
Madde bağımlılığı önemli biyopsikososyal bir sorundur .
Bağımlılık yapıcı maddeler 11 gruba ayrılmaktadır ;
Alkol
Amfetaminler
Kafein
Kannabis
Kokain
Fensiklidin
Halüsinojenler
İnhalanlar
Nikotin
Opiyatlar
Sedatif -hipnotik -anksiyolitikler dir.

Bu maddelerin beyindeki nörotransmisyonu değiştirme etkisi vardır .Bu nedenle kişide hafıza ,dikkat ,motor planlama problemleri ,duyusal problemler , duygulanım bozuklukları,öfke kontrolü problemleri, entoksikasyon belirtileri  görülebilmektedir.

Madde bağımlılığının oluşumu haz duygusuyla bağdaştırılmaktadır. Haz duygusu insanin kendine haz veren bir aktiviteyi yapma isteğidir.Kişiyi motive eden bir duygudur.Bu duygu kişi üzerinde olumlu etkide yapabilir olumsuz etkide kişiye haz veren aktiviteye göre değişmektedir bu durum.
Haz duygusu oluşturan aktivite merkezi beyin sapının üst kısmında bulunmaktadır.Haz duygusu bu kısımdaki hücreleri etkin hale getirir.Bu hücreler nörotransmitter olarak dopamini kullanmaktadırlar.Dopamin haz oluşturan inputlari limbik sisteme aktarır.Serebral korteksin frontal lobu ile ilişkili bir takım lif grubu mezolimbik dopamin sistemi olarak adlandırılan serebral korteks yapısında bu olay döngüsel olarak devam etmektedir.Bağımlılık yapıcı tüm maddeler bu haz devresini etkin hale getirmektedir .

Madde kullanımının aktivite performansına olumsuz etkileri bulunmaktadır.Ergoterapistler de aktivite temelli yaklaşımlarıyla kişilerin olumsuz etkilenen aktivite performanslarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.Kişinin yeniden topluma kazandırılmasını ve bireyin yaşamını en iyi şekilde sürdürmesini sağlamaktadırlar.
Ergoterapistler kişi merkezli müdahale programlarıyla; kişiyi maddeden arındırmak , bağımlılığa neden olan bedensel , ruhsal ve toplumsal etkileri ortadan kaldırmak , kişinin yitirdiği toplumsal rolünü yeniden kazandırmayı sağlamaktadırlar. Aynı zamanda grup aktiviteleriyle kişinin kendi değer yargılarını da kullanarak bireyin yaşadığı çevreye organize olması ,çevresindeki kurum ve kuruluşlardan yararlanmasına teşvik eder.

Ergoterapist Bilge MENZİLCİ
[email protected]
 

.