Gönderen Konu: Kalp hastalarının ömür boyu eksiksiz ilaç kullanımı hayati önem taşıyor.  (Okunma sayısı 2734 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Kalp ilaçlarının ömür boyu kullanılması gerektiğini belirten uzmanlar, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kalp damar tıkanıklığı olan hastaların eksiksiz ve sürekli ilaç kullanımının hayati önem taşıdığını vurguluyorlar.

Kalp krizi geçiren bir kişinin tekrar kriz geçirme riski, hiç geçirmeyen bir kişiye göre daha fazla olacağından ilaçların eksiksiz ve sürekli kullanması hayati önem taşıyor.


Kalp ilaçları ömür boyu kullanılıyor

kalp hastalıkları ömür boyu devam ettiği için tedavide kullanılan ilaçların doktora danışmadan bırakılıp değiştirilmesi hayati riske sebep oluyor. Örneğin, kalp damarlarının daralması ile seyreden koroner arter hastalığı kalp hastalıkları arasından en sık görüleni. Bu müzmin bir hastalık.

Bypass veya stent uygulansa bile hastalık süreci devam etmekte. Bu süreci yavaşlatmak için ilaç tedavisi gerekiyor. Oldukça sık görülen bir başka kalp hastalığı ise kalp yetmezliği. Kalp yetmezliğinin bazı türleri hariç büyük çoğunluğu ömür boyu devam ediyor ve ömür boyu ilaç tedavisi gerektiriyor.

Başlıca diğer kalp hastalıkları; kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları ve ritim bozuklukları. Kapak hastalıklarının çoğu mekanik protez kapak değişimi ile tedavi ediliyor.

Protez kapak taşıyan hastaların, mekanik protez kapağın pıhtıya neden olmaması için ömür boyu kan sulandırıcı ilaç almaları gerekiyor.

Bazı doğumsal kalp hastalıkları ve bazı ritim bozukluklarının kesin tedavisi var ancak kesin tedavi edilemeyenler ömür boyu ilaç tedavbisi gerektirebiliyor.

Kolestrol yüksekliği ve hipertansiyon, kalp hastalıkları için en önemli risk faktörleri. Kalp damarlarında tıkanıklık olan hastaların kolestrerol düşürücü ilaç almaları gerekiyor.

Kalp damarlarınında tıkanma olamyan ancak koroner arter hastalığı riski yüksek olan kişilerin, kötü kolestrol düzeyi belli bir rakamın üzerinde ise bunların da kolesterol düşürücü ilaç almaları gerekiyor. Kandaki kolesterolün çoğu ( yaklaşık %80) vücutta üretiliyor. Dışarıdan hiç kolesterol almasak bile kan kolesterol düzeyinin çok fazla düşmesi mümkün değil.

Kolesterol ilaçları vücutta kolestrol üretimini azaltarak kolestorelde düşme sağlıyor. Ancak ilacın etkisi kullanıldığı sürece var.

İlaç kesildiğinde kolesterol üretimini tekrar yükseliyor ve kolesterol yaklaşık 1 ay içinde eski seviyesine geri geliyor.
Kolesterol düşürücü ilaçlar başlandıktan sonra kolesterol düşünce ilacın kesimlesi sık yapılan bir hatadır.

Eğer doktor kolesterol ilacına gerek görmüş ise bu, ömür boyu sürmesi gereken bir tedavi. Aynı nedenle hipertansiyon da ömür boyu yetavi gerektiriyor.

Hipertansiyon ilaçları kullanıldığı sürece kan basıncını düşürüyor ve  ilaç kesilirse kan basıncı tekrar yükseliyor.

l