Gönderen Konu: Pnömoni (Zatürre) hastalığı nedir?  (Okunma sayısı 313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Çeşitli mikroorganizmaların akciğer parankimasında oluşturduğu klinik ve/veya radyolojik konsolidasyon bulguları ile karakterize iltihabi hastalık.

Tipik pnömoni üşüme ve titreme ile ani yükselen ateş, öksürük, pürülan balgam, plöritik  tipte yan ağrısı, fizik muayenede konsolidasyon  bulguları, radyolojik olarak sıklıkla lober tutulum ve genellikle lökositozla  karakterize bakteriyel pnömonidir.

Pnömoniler, anatomik yerleşim yerine göre  (lober pnömoni, lobüler pnömoni, segmental pnömoni ve subsegmental pnömoni); etiyolojik ajana  göre (bakteriyel pnömoni, viral pnömoni, fungal pnömoni ve paraziter pnömoni);  klinik seyrine göre (tipik ve atipik pnömoni); enfeksiyonun oluştuğu ortam ve kişinin immün durumuna göre (toplum kökenli pnömoni, hastane kökenli pnömoni ve immün sistemi baskılanmış hastalardaki  pnömoniler) dört ana grupta sınıflandırılır.

 Bu sınıflandırmalar içinde  "klinik seyrine göre" ve "enfeksiyonun oluştuğu ortam ve kişinin immüm durumuna  göre" olanlar tanı ve tedavi bakımından önemli olanlardır.