Gönderen Konu: Astım hastalarının denize girmeleri şifa  (Okunma sayısı 2702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

: 26 Ağustos 2019, 02:04:01
Denize girmek, astım hastalarının hem hastalığını artırmıyor hemde hava yoluna tuzlu su inhalasyonunun iyi gelmesi nedeniyle şifa oluyor.

Yaz aylarında havada artan nem miktarı alerjenlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ayrıca sıcak hava, ev tozu akar ve lif mantarlarının artışı astımın kontrolünü zorlaştırıyor.

Yaz mevsiminin beraberinde getirdiği hareketlilik ile birlikte ilaç kullanımınında unutulması astım kontrolünü bozuyor. Bu nedenle astımlı hastaların yaz aylarında da tedavilerine, doktorların söyledikleri şekilde devam etmeleri ve kontrollerini aksatmamaları gerekiyor.

Astım hastaları için ortam nemi %30-50 arası ideal nem oranı.

Havada nem oranı arttığı zaman astımı olan hasta dışarı çıkmamalı ve nem oranı yüksek olan bölgelere seyahat etmemeli.

Tatil planı yapılırken kişinin bilinen alerjisi varsa polen veya bitki örtüsünün fazla olduğu bölgeye gidilmemeli. Otel tercihlerinde sigara içilmeyen oda ve ortamlar tercih edilmeli, oda parfümü kullanılan bölgelerde bulunmamalı.

Akar alerjisi olanlar tatile giderlerken kendi kullandıkları akar geçirmeyen yastık ve yastık kılıfı götürmeliler, otel odasında halı kullaılmamasına dikkat etmeliler.

Kaliteli hava filtreli klimaların olduğu otellerde, tatil bölgesinde ise havuz yerine deniz tercih edilmeli.

Denize girmek astım hastalarının hem hastalığını artırmıyor hem de hava yoluna tuzlu su inhalasyonunun iyi gelmesi nedeniyle şifa oluyor.

Kış aylarında ise kapalı yüzme havuzu kullanan astımlı hastalarda astım ataklarında artış izlenmekte...
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2019, 02:05:46 Gönderen: Rovalin »