Gönderen Konu: Hematemez nedir?  (Okunma sayısı 394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

: 01 Mart 2019, 14:25:32
Hematemez kusmayla ağızdan kan gelmesidir. Kanama genellikle üst gastroentestinal sistemden  kaynaklanır. İnce bağırsak, mide veya yutak borusundan gelebilir.

En sık nedenlerinden birisi mide veya on iki parmak bağırsak ülserlerinden kanama olmasıdır.Mide ya da özofagustaki tahrişler de  kan kusmaya sebep olur. Aspirin, ibobrufen ve naproksen mide ve özefagusdaki iritasyonların  en sık görülen nedenleridir. Diğer bir sık kanama nedeni karaciğer hastalığıdır.

Siroz nedeniyle karaciğerde skarlar gelişirse özofagus çevresindeki venöz kan damarları genişler ve  aniden kanamaya  başlayabilirler. ve öksürük yada kusmayı takiben kanarlar. Hafif olgularda kusmada, parlak kırmızı ya da kahve telvesi gibi koyu kahverengi renkli (mide asidi ile sindirilmiş kan) görülebilir. Eğer şiddetli  kanama varsa, bol miktarda parlak kırmız kan gelir ve  kusmalar durmaz. Hematemez bazen  özofagus yırtılmasına bağlı olarak gelişir. Bu durum genellikle çok fazla miktarda alkol alınmasına  bağlı şiddetli kusmalarla ya da şiddetli öksürüklerden sonra ortaya çıkar.