Gönderen Konu: Çölyak hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?  (Okunma sayısı 308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Çölyak hastalığı, glüten alımının ince bağırsakta hasara neden olduğu, genetik açıdan yatkın kişilerde ortaya çıkabilecek ciddi bir otoimmün hastalıktır. Dünya çapında 100 kişiden 1'inin etkileneceği tahmin edilmektedir. İki buçuk milyon Amerikalı teşhis edilmez ve uzun vadeli sağlık komplikasyonları için risk altındadır.

Çölyak hastalığının ince bağırsakta normal villikleri nasıl etkilediğini gösteren bir şema.
Çölyak hastalığı olan insanlar glüten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) yediklerinde, vücutları ince bağırsaklara saldıran bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Bu saldırılar, besin emilimini artıran ince bağırsağa yaslanan, parmak ucundaki küçük çıkıntılara bakan vilona zarar verir. Damar zarar gördüğünde, besinler vücuda düzgün bir şekilde emilmez.

Çölyak hastalığı kalıtsaldır, yani ailelerde geçer. Çölyak hastalığı olan birinci dereceden akraba olan kişilerde (ebeveyn, çocuk, kardeş) çölyak hastalığı gelişme riski 10’da birdir.

Uzun Süreli Sağlık Etkileri
Çölyak hastalığı insanlar yiyecek veya glüten içeren ilaçlar yemeye başladıktan sonra her yaşta gelişebilir. Tedavi edilmezse, çölyak hastalığı ek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bunlar arasında Tip I diyabet ve multipl skleroz (MS), dermatit herpetiformis (kaşıntılı bir deri döküntüsü), anemi, osteoporoz, kısırlık ve düşük, epilepsi ve migren gibi nörolojik durumlar, kısa boy ve bağırsak kanserleri gibi diğer otoimmün hastalıkların gelişimi bulunur.

Günümüzde çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu süren sıkı bir glütensiz diyete bağlılıktır. Glutensiz yaşayan insanlar, ekmek, bira gibi buğday, çavdar ve arpa içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bir kesme tahtası veya ekmek kızartma makinesinden kırıntı gibi az miktarda glüten alınması, ince bağırsak hasarını tetikleyebilir.

Glutensiz Diyet hakkında bilgi edinin.

Çölyak hastalığı ayrıca çölyak hastalığı, çölyak lağı, tropik olmayan ladin ve glütene duyarlı enteropati olarak da bilinir.Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığının teşhisi zor olabilir çünkü insanları farklı şekillerde etkiler. Sindirim sisteminde veya vücudun diğer bölümlerinde meydana gelebilecek bilinen 200'den fazla çölyak hastalığı belirtisi vardır. Bazı insanlar çölyak hastalığını çocuk, bazıları yetişkin olarak geliştirir. Bunun nedeni hala bilinmemektedir.

Çölyak hastalığı olan bazı kişilerin hiçbir semptomu yoktur, ancak yine de çölyak hastalığı kan testinde pozitif test yaparlar. Bazıları negatif kan testine sahip olabilir, ancak pozitif bağırsak biyopsisine sahip olabilir. Bununla birlikte, çölyak hastalığı olan tüm insanlar, herhangi bir semptom gösterseler de göstermeseler de uzun vadeli komplikasyon riski altındadır.


Çocuğunuzun Çölyak Hastalığı Var mı?Sindirim semptomları bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülür. İşte çocuklarda en sık görülen semptomlar:

karın şişkinliği ve ağrı,kronik ishal,kusma,kabızlık,soluk, kötü kokan veya yağlı tabure,kilo kaybı,yorgunluk,sinirlilik ve davranış sorunları,daimi dişlerin dental emaye defektleri,gecikmiş büyüme ve ergenlik,kısa boy,gelişememek,Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)Çölyak Hastalığınız Var mı?

Yetişkinlerin sindirim semptomları olma olasılığı daha düşüktür, sadece üçte biri ishal geçirir. Yetişkinlerin sahip olma olasılığı daha yüksektir:

açıklanamayan demir eksikliği anemisi,yorgunluk,kemik veya eklem ağrısı artrit,osteoporoz veya osteopeni (kemik kaybı),karaciğer ve safra yolu hastalıkları (transaminit, yağlı karaciğer, primer sklerozan kolanjit vb.),depresyon veya anksiyete,periferik nöropati (ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya ağrı)
nöbet veya migren,kaçırılmış adet dönemleri,kısırlık veya tekrarlayan düşük,ağız ağzına yaralar,dermatit herpetiformis (kaşıntılı deri döküntüsü)


Klasik, Klasik Olmayan ve Sessiz Çölyak Hastalığı

Dünya Gastroenteroloji Örgütü'ne göre, çölyak hastalığı ikiye ayrılabilir: klasik ve klasik olmayan.

Klasik çölyak hastalığında , hastalarda ishal, steatorre (soluk, kötü kokulu, yağlı dışkılar) ve çocuklarda kilo kaybı veya büyüme yetersizliği gibi malabsorpsiyon belirtileri ve semptomları vardır.

Klasik olmayan çölyak hastalığında , hastalar açıkça emilim belirtileri olmadan hafif gastrointestinal semptomlara sahip olabilir veya görünüşte alakasız semptomlar göstermiş olabilir. Karın distansiyonu ve ağrısı ve / veya demir eksikliği anemisi, kronik yorgunluk, kronik migren, periferik nöropati (karıncalanma, uyuşma veya ellerde veya ayaklarda ağrı), açıklanamayan kronik hipertransaminemi (yüksek karaciğer enzimleri) gibi diğer belirtilerden muzdarip olabilirler. azalmış kemik kitlesi ve kemik kırıkları ve vitamin eksikliği (folik asit ve B12), geç menarş / erken menopoz ve açıklanamayan infertilite, dental emaye defektleri, depresyon ve anksiyete, dermatit herpetiformis (kaşıntılı cilt döküntüleri), vb.
Sessiz çölyak hastalığı ayrıca asemptomatik çölyak hastalığı olarak da bilinir. Hastalar herhangi bir semptomdan şikayet etmezler, ancak yine de ince bağırsaklarında villöz atrofi hasarı yaşarlar. Araştırmalar, hastaların hiçbir semptomu olmadığını düşünmelerine rağmen, katı bir glutensiz diyete gittikten sonra daha iyi sağlık ve asit reflü, karın şişkinliği ve şişkinlik ve şişkinlik bildirdiklerini rapor ediyorlar.

Çölyak hastalığına yakalanma riski 10'dan 1'i bulunduğundan, birinci derece akrabalar (ebeveynler, kardeşler, çocuklar), semptomların yaşanıp yaşanmadığı, her zaman taranmalıdır.

Çölyak hastalığının hastaları etkileyebilmesi, tıp fakültelerinde eğitim eksikliği ve birinci basamak sağlık hizmeti programları ile birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kötü tanı oranına katkıda bulunmaktadır. Şu anda çölyak hastalığı popülasyonunun% 80'inin teşhis edilmediği tahmin edilmektedir.


« Son Düzenleme: 15 Şubat 2019, 10:44:30 Gönderen: Rovalin »