Gönderen Konu: Nöropatik ağrı nedir?  (Okunma sayısı 4643 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

: 21 Mayıs 2019, 15:08:25
Nöropatik ağrı sinir sisteminin hasar görmesi sonucunda oluşan sinirlerdeki patolojiye bağlı uzun süreli ağrı olarak tanımlanır.

Nöropatik ağrı, periferik veya santral sinir sisteminin bir kısmının zedelenmesi, fonksiyonun bozulması veya uyarılabilirliğinin değişmesi ile ilgili bir ağrıdır. Normal ağrıda (nosiseptif ağrı) ağrı uyandıracak bir doku hasarı bulunmaktadır. Bu ağrı, uyaran ortadan kalkınca düzelirken, nöropatik ağrıda uyarandan bağımsız olarak sürebilir.

Ağrı, sinirlerdeki patolojiye bağlıdır ve sıklıkla kroniktir. Nöropatik ağrı, değişik ve rahatsız edici duyularla karakterizedir. Hastalar; yanma, batma, karıncalanma, donma hissedebilir. Hastalar, ağrıyı bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi olan ağrılar olarak tanımlarlar. Ağrılar, sürekli veya tekrarlayıcı olabilir. Bazen ağrılar günlerce sürer, bazen saniyeler, dakikalar sürer ve gün içinde defalarca  tekrarlar. Gün içinde değişik zamanlarda ortaya çıkabilir.  Özellikle diyabetik nöropatik ağrıda, yanma şeklindeki ağrılar geceleri artar.

Sürekli olmayan ağrılar bazen çok kısa süreli bazen çok uzun süreli olarak ortaya çıkarlar. Ağrı alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yanıt vermez. Nöropatik  ağrılı hastalarda, ağrının yanı sıra uyku bozukluğu, anksiyete ve enerji azalması gibi semptomlar  görülür. Kronik ağrısı olan hastaların %70'inden fazlasında uyku bozukluğu görülür. Nöropatik ağrı genel olarak 1.000 kişiden 15'inde ortaya çıkmaktadır. Nöropatik ağrıya neden olan birçok farklı  durum vardır. Alkolizm, kanser, bazı nörolojik hastalıklar, damar hastalıkları, sinir sıkışması, bazıenfeksiyon hastalıkları (zona gibi), böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı bunların başında gelir.

Tanı, ayrıntılı bir hastalık öyküsü, fizik muayene, kan tahlillerinin yanı sıra sinirlerde hasar olup olmadığını göstermek için yapılan EMG (elektromiyografi) gibi testler, ağrı seviyesini ölçen kısa  anketler yolu ile konur. Çok yönlü bir tedavi uygulanır. Tedavi yaklaşımı, ağrının hafifletilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Kronik ağrının her tipinin tedavisinde hedef, ağrının  azaltılmasının yanında, yaşam kalitesini, uykuyu, duygulanımı, işe gitme ve sosyal ilişkileri sürdürebilme gibi diğer komponentlerini de düzeltmek olmalıdır. Nöropatik ağrı, sinir hücrelerinin harabiyetinden kaynaklandığı için alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yeterince yanıt vermez. Tedaviye yönelik çeşitli ilaçların yanı sıra, cerrahi girişimler, stresi azaltmaya yönelik psikolojik uygulamalar kullanılabilir. Ayrıca nöropatik ağrıya neden olan durumun tedavi edilmesi gerekir. Örneğin, eğer  nöropatik ağrıya neden olan durum şeker hastalığı ise hastanın kan şekerinin kontrol altında  tutulması önemlidir.

Çevrimdışı bahayildirim

Yanıtla #1 : 10 Ekim 2019, 14:19:48
Allodini ile ilgili bilgi de paylaşabilir misiniz?