Gönderen Konu: Omuz ağrıları hareket kabiliyetinizi kısıtlamasın.  (Okunma sayısı 3028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Toka takmaya, sırt kaşımaya, yüksek bir rafa uzanmaya izin veren omuz eklemi, günlük hayatı kolaylaştıran birçok hareketi yapabilmemizi sağlıyor.

Ancak hayatı bu kadar kolaylaştıran hareketler, omuzdaki yumuşak dokularda ya da kemikli yapılarda sıkışma gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Omuzdaki sorunların ilk belirtisi olarak da omuz ağrısı karşımıza çıkıyor.


Kas yırtıklarının tedavisi ihmal edilmemeli


Omuz ağrısının iki temel sebebi; yoğun kullanıma bağlı olarak kasları kemiklere yapıştıran bağlarda ortaya çıkan kas yırtıkları ve daha ileri yaşlarda görülen yıpranmaya bağlı aşınmalar.

Omuzun çok kullanılmasına bağlı kas yırtılmaları daha .ok, gençlerde ve kafa üstü sporcular olarakta bilinen; voleybol, basketbol, tenis, yüzme, hentbol ve halter sporlarıyla uğraşan kişilerde görülüyor. Bu kişilerin omuzlarında birbirine sürten kemik ve tendon yüzeyi, zamanla kayganlığını kaybederek aşınmaya ve kas yırtıklarına neden oluyor.

Kas yırtıkları, ağrılı olasalar da hayati bir sağlık sorunu olamdığından ihmal ediliyor. Bu yırtıkların zamanında tesbit edilerek tedavi edilmemeleri ise eklemde yük dağılımına bağlı kireçlenme gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Omuz ağrılarının diğer sebebi olan yıpranmaya bağlı aşınmalar ise daha çok ileri yaş gruplarında görülüyor.


Günlük hayatta hareket kısıtlığına sebep oluyor.

Omuzunda yırtık olan kişilerin en büyük şikayetleri ağrı ve hareket kısıtlılığı.

Bu kişiler genellikle kollarını başlarının üstüne kaldıramıyorlar. Kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın görülen omuzdaki kas yırtıkları günlük hayatta birçok hareket kısıtlılığına sebep oluyor.

Yüksekteki raflardan bir şey alamamak, toka takamamak, elini enseye ve arkaya götürememek, arka  cepten cüzdan çıkarırken zorlanmak omuzdaki kas yırtıklarının ilk belirtileri..


İlaç ve fizik tedavi sonrasında ağrı devam ediyorsa...

Omuz ağrısıyla doktora başvuran hastaların tedavisinde öncelikli olarak, ilaç tedavisi ya da fizik tedavi uygulanıyor.

Fizik tedavi sonrasında hastaların yarısından fazlasında başarılı sonuç
alınıyor.

Tedavinin ilşk aşamasından sonra ağrının deam etmesi kas yırtığı olduğunun göstergesi.

Bu aşamada kas yırtığının varlığından emin olamk için hastalardan MR çektirmesi isteniyor. Kas yırtıklarının teşhisinde en etkili tetkik cihazı olan MR sayesinde yırtığın yeri ve derecesi belirlenerek, tedavi bu sonuçlara göre şekillendiriliyor


Artroskopi açık cerrahiye göre çok daha avantajlı

MR spnucunda hiçbir yırtık görünmüyor, buna rağmen fizik tedaviden olumlu sonuç alınamıyor ve ağrı kesilmiyorsa bu sıkışıklığın devam ettiği anlamına geliyor.
Bu durum ileride kas yırtığı olacağının habercisi ve bu vakalar ''artroskopi'' denilen yöntemle tedavi ediliyor. Artroskopi, bölgede üç ya da dört delik açılıp, 4 mm çapında bir kamerayla içeriye girilerek yapılıyor.

Açılan delikler sayesinde kemik traşlanabiliyor, yırtık dikilebiliyor, sıkışıklı ya da yapışıklık varsa bunlar gevşetilebiliyor.

Artroskopide  elde edilen görüntüler açık cerrahiye göre çok büyük avantajlar sağlıyor. Çıplak gözle açık cerrahide görülemeyecek birçok yer artroskopi sayesinde görülebiliyor ve operasyon sırasında oluşabilecek sağlam doku hasarı en aza indiriliyor.

« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2019, 23:09:03 Gönderen: Rovalin »