Gönderen Konu: Bahar aylarında saç dökülmesi nasıl önlenir?  (Okunma sayısı 2568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Rovalin

Baharın gelişiyle birlikte havalar ısınmaya, çiçekler, böcekler ortalığa çıkmaya başladı. Baharın gelişinin güzellikleri bir yana, baharla birlikte alerjilerin artması, bahar yorgunluğunun baş göstermesi, saçlarda, tırnaklarda güçsüzlük hatta saç dökülmesi, tırnakların kırılması söz konusu olabiliyor. Hal böyle olunca da baharın olumsuz etkilerini de görmek, bunları önlemek adına da tedbirli olmakta fayda var. Baharın kafa derisinde yarattığı sağlıksız ortamın ve saç dökülmesine yol açan etkenlerin ortadan kaldırılabilmesi için çok faydalı önerilerimiz var. 

1. Bol bol su için!

Sağlıklı saçlar ancak ve ancak sağlıklı bir cilt ile sağlıklı bir deri ile mümkündür. Kafa derisi sağlıklı olmazsa, kafa derisinin nemi, pH değeri doğru seviyede olmazsa sağlıksız saçlar ve saç dökülmesi kaçınılmaz olur. İşte bunun için saçlarımızı öncelikle içten besliyoruz ve günde en az 2, hatta ilerleyen dönemde havalar ısındığı için 2 buçuk litre su içiyoruz.

2. Sağlıklı beslenin!

Sağlıklı bir kafa derisi, sağlıklı uzayan saçlar anlamına geliyorsa, o zaman öncelikle saçları içten beslemeliyiz. Bunun için beslenme programımızda meyveler, sebzeler, kuruyemişler, baklagiller, et ve süt ürünleri bolca olmalı, bunların tam aksi olarak da paketli hazır gıdalar, fazla yağlı, tuzlu, şekerli besinler neredeyse hiç olmamalıdır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için günlük beslenmemiz içinde vitaminler, mineraller, protein ve faydalı yağlar yeterince yer almalıdır.

3. Saçlarınızın ne kadar döküldüğünü takip edin!

Saç dökülmesi kavramından neyi kast ettiğimiz çok önemlidir. Zira hemen herkesin her gün bir miktar saçı dökülmektedir. Bu zaten en doğal olandır, saçların kendini yenileme sürecinin bir sonucudur. Şöyle ki; her yetişkinin bir günde 50 - 100 saç teli arasında saçının dökülmesi normal karşılanmaktadır. Saçlar yıkandıktan sonra taranırken bu sayının 150'ye kadar çıkması normal olarak kabul edilir ve kesinlikle bir sorun teşkil etmez. Bundan daha fazla sayıda, yani günde 200 saç telinin dökülmesi bir şeylerin yolunda gitmesiğini göstermektedir. Bunun için en doğru olan seçenek gün içinde dökülen saç tellerini tek tek saymak, özellikle de banyodan sonra saçları tararken dökülenleri saymaktır.

4. Haftada 2 kez saç yıkamak yeterlidir!

Her gün saç yıkamak çok temiz ve ferah gelebilir. Ancak saçlar için de sağlıklı değildir. Özellikle de saçlarımızı fabrikasyon sulü üretilen şampuanlarla yıkadığımız düşünüldüğünde kafa derisinin doğal nem dengesini, pH değerini bozduğunu, kafa derisini kuruttuğunu tahmin etmek hiç de zor olmuyor. Saçları her gün ya da gün aşırı şampuanla yıkayarak kesinlikle saçların daha fazla dökülmesine, yıpranmasına, cansız ve güçsüz görünmesine sebep oluyoruz. Çünkü kafa derisinin saçları besleyebilmesi için biraz yağlanmaya ihtiyacı vardır. Bu bakımdan saçları haftada 2 kez yıkamak yeterliyken, her gün ya da 2 günde bir yıkamak zorunda kalanların ise sadece su ile yıkamaları, şampuan kullanmamaları veya bebek ürünlerini tercih etmelerini önerebiliriz.

5. Saç bakımı rutininizi biraz yoğunlaştırın.!

Hemen herkes zaman zaman saçlarına bakım yapmaktadır. Ancak bahar ayları geldiğinde bu bakımların sıkılaştırılması gerekiyor. Bu sayede baharın saçlardaki olumsuz etkisi hafifleyecektir. Saç bakımı için kafa derisini besleyecek, saçları canlandıracak, daha hızlı uzamasına yardım edecek, yeni saç oluşumunu destekleyecek en doğal formül özellikle zeytinyağı ve hindistan cevizi yağında gizlidir. Sadece sa. ve cilt sağlığı değil, aynı zamanda tüm vücut sağlığı için hemen her gün tüketilmesi önerilen zeytinyağının mucizelerini bir de saçlarınızda görün diye haftada bir - iki kez kafa derinize masaj yaparak zeytinyağı sürün ve yarım saat bekledikten sonra yıkayın. Aynı şekilde hindistan cevizi yağını da saçınıza uygulayın ve yarım saatlik bekleyişin adından yıkayın. Bu basit iki malzeme ile saçlarınızda baharın yorucu etkisi değil ışıltısı kalacak.

Uzman Dermatolog
Ahu Çiler Çıkım