Gönderen Konu: DİSLEKSİ VE ERGOTERAPİ  (Okunma sayısı 261 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

: 13 Ocak 2019, 19:47:59
Beynin lisanla ilişkili yüksek kortikal fonksiyonu okumadır(leksia).Bu fonksiyondaki kısmi bozukluğa “disleksi” adı verilmektedir.
Disleksi akıcı okuma ve okuduğunu anlama problemleriyle karakterize nörolojik temelli öğrenme güçlüğüdür.Disleksi her beş çocuktan birini etkileyen ve her kültürde ırkta ve sosyoekonomik düzeyde görülen bir öğrenme problemidir.Disleksili bireylerin karakteristik problemleri sesleri fark etme , çözümleme, harfe dönüştürme ,işitsel kısa süreli bellek ve hızlı isimlendirme sorunlarıdır.Bu problemlerin yanı sıra disleksili bireylerde duyu bütünleme problemleri de görülmektedir.
Duyu bütünleme çevremizle olan etkilesimimizde vücudumuzu etkili bir sekilde kullanabilmemiz için vücudumuz ve çevremizden gelen duyuları organize eden nörolojik bir işlemdir.Beynimiz bu işlemi günlük yaşam aktivitelerinde kullanır.Disleksili bireylerde de duyu bütünleme problemleri nedeniyle günlük yaşam aktivitelerine katılım ve sosyalleşme problemleriyle karşılaşılabilmektedirler.Dolayısıyla disleksili bireyin akademik becerilerinde de aksamalar olmaktadır.
Disleksinin karakterize davranışlarının okul öncesi ya da anaokulu döneminde aileler ve eğitmenler tarafından gözlemi erken tanı ve tedavi sürecinde destek sağlar.Erken tespit disleksili bireylerin akademik becerilerinin olumsuz etkilenimini azaltmaktadır.
Ergoterapistler dislekside uygun müdahalelerle disleksili bireyin sosyal çevresi ,kamusal çevresi ve bireyin ilgi alanlarını dikkate alarak bireyin günlük yaşam aktivitelerine aktif katılımına, bireyin sosyal ve akademik becerilerine katkıda bulunur .
Ergoterapist Bilge MENZİLCİ
[email protected]