Gönderen Konu: Dişlerde renk bozukluğu çok farklı sebeplere dayanır.  (Okunma sayısı 2985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Beyazlatma işlemi özel olarak hazırlanmış bir jelin dişler üzerine sürülmesi ve bir ışık kaynağı ile reaksiyonun hızlandırılması şeklinde olur. Beyazlatma işleminin mekanizması bir oksidasyon-redüksiyon tepkimesi şeklindedir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır. Dişlerde renkleşmeye neden olan maddeler renksiz substanslar ile yer değiştirir ve beyazlama meydana gelir.

Dişlerde renk bozukluğu çok farklı sebeplere dayanır:

Çevresel faktörler: Fırçalama eksikliği, diyete bağlı kromojenler, diş yüzeyindeki bakteri plağı, dişin travmaya maruz kalması, çay-kahve-kırmızı şarap gibi renklendirici besinler.
Mesleki nedenler: Metalik tuzlara maruz kalmak.
Genetik faktörler: Genetik faktörlerden dolayı diş renginin koyu olması, çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler, amelogenezis imperfekta-dentinogenezis imperfekta-florozis gibi diş dokusu hastalıkları.
Önceki diş tedavileri: Kanal tedavileri ve amalgam dolgulara bağlı renkleşmeler.


Diş Beyazlatma öncesi yapılacak teşhiş, tanı ve yöntemleri

Beyazlatma işlemi öncesinde,beyazlatma uygulanacak dişlerde herhangi bir çürük,dişeti çekilmesi,dişeti iltihabı,dişlerde aşınma olmamalıdır. Bu gibi durumlarda önce gerekli tüm tedaviler yapılır daha sonra beyazlatma işlemine geçilir. Beyazlatma işlemi öncesinde renkleşmenin sebebi belirlenmelidir. Hangi tip beyazlatmanın uygulanacağı buna göre seçilir.

Dt. Sonay Öztan Gökhan
Sg Diş Sağlığı
Merkez Mh. Fevzi Çakmak Cd. No:10 Güngören - İstanbul
[email protected]


Çevrimdışı BjkKongreÜyesi

Diş beyazlatma bir kenara, toplumumuz diş fırçalama konusunda çok eksik ve fırçalamayı bilmiyor. Dişlerimiz sağlığımız için en önemli bölgelerden biri, bu yüzden öncelikle diş fırçalama alışkanlığı ve tekniği eğitimi verilmeli her yayın ortamında


Çevrimdışı psikososyalbilinç

Merhabalar bu konuyu paylaşmanız yerinde olmuş.Diş sağlığına önem vermeye geç başlamış bir toplum olarak diğer organlarımız kadar önemini anlamaktada geciktik.Süt dişlerini geçici görüp önemsemeyen çocuğuna alışkanlık kazandırmyan biçok insan ilErleyen yaşlarda ne yazıkki problemli diş yapısına sahip olmakta.Farkındalığımızın dahada artması dileğiyle işin birde florür boyutunu anımsatmak isterim ancak uzmanlık alanı olan arkadaşlar bu konuda yanıt yazarsa bizlerde bilgilenmiş oluruz.sevgiler


Çevrimdışı Berlinn

Diş sağlığını toplum olarak ve sağlik sistemi içerisinde çok önemsendiğimizi düşünmüyorum.Aslinda genel sağlik açısından en önemli konulardan biri bu konuda bilinclendirme yazilariniz oldukça faydali olacaktır diş sagligi onemsenecek bir sağlık etkenidir.teşekkürler.


Çevrimdışı beyondparadise


 Kızımın öğretmeni çok bilinçli ilkokul birde bu konunun üzerine çok düştü tüm sınıf diş fırçalıyor.
 Kahve benim sorunumda bu   ::) diş hekimim kahvenin hemen peşine değilde bir yarım saat sonra fırçalamamı önerdi
ben çok yumuşak bir diş fırçası aldım kahvenin peşine fırçalıyorum


Çevrimdışı Esonmez8

Diş beyazlığı seviyesini arttırmak ve iyi düzeyde tutabilmek için ne tür diş macunlarını kullanmak faydalı olur?


Çevrimdışı Burak derinöz

Çok faydalı bir konuya değinmişsiniz. Doğru bildiklerimizin aslında yanlış olduğunu aynı zaman da doğru yönlendirme yapmanız çok güzel.


Çevrimdışı elif.nur964

Dişlerde bulunan flörür diş minesine zarar veriyor mu.Yoksa flörür olmadan mı diş macunu kullanalım ?


Çevrimdışı historyy.y

diş beyazlatma için engin bilgiler  ;)