Gönderen Konu: Dişe zarar veren yiyecek ve içecekler...  (Okunma sayısı 2811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Rovalin

: 14 Temmuz 2019, 23:35:07
Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren gıda ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir.

Sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak için uzak durulması gereken 10 zararlı yiyecek ve içecekler şunlardır ;


Sigara; Diş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna neden olur.

Alkol; Tükürük ağzımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

Meyve suları; Ph'si 7'den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. Ph'si 2.5 olduğu içim meyve suları da dişlere zararlıdır.

Limon; Ph'si 2 olduğundan dolayı dişlere zararlıdır.

Kola; En zararlı içeceklerden biridir. Çünkü  fosforik asit, şeker ve sitrik asit içerir.

Enerji içeceği; Sitrik asit ve şeker içerdiğinden dişler için zararlıdır.

Yapışık gıdalar (Lokum, Jelibon vs Tatlı şekerlemelerden daha zararlıdır çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

Kuru meyve; Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

Buz; Buz çiğnemek iyi bir fikir değildir. Buz çok serttir. Eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep olabilir.

Beyaz ekmek; Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Fakat şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.« Son Düzenleme: 02 Kasım 2019, 22:57:04 Gönderen: Rovalin »

Çevrimiçi Rovalin

Yanıtla #1 : 02 Kasım 2019, 22:57:31
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2019, 10:22:31 Gönderen: Rovalin »Çevrimiçi Rovalin

Yanıtla #2 : 08 Kasım 2019, 10:22:56