Gönderen Konu: Ağız Kokusunun nedenleri Sinüzit ve Bademcik hastalığından olabilir.  (Okunma sayısı 11230 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rovalin

Genellikle ağız içi yada sindirim sistemi ile ilgili sorunlardan kaynaklandığı düşünülen ağız kokusu; sinüzit, bademcik veya faranjit gibi kulak burun boğaz hastalıkları nedeniyle de ortaya çıkabiliyor.

Farklı hastalıkların habercisi olabilen ağız kokusu, kişide özgüvenin kaybolmasına neden olarak sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor.


Pek çok kulak burun boğaz sorunu ağız kokusu yapıyor.

Ağız hijyeni ile birlikte, diş ve dil temizliğine özen gösterilmesi, olışan ağız kokusunun giderilmesinde önemli yer tutuyor. Ağız ve diş sağlığından kaynaklanmayan ağız kokuları ise; bademcik, sinüzit gibi hastalıkları akla getirebilir.

Sinüzit ağız kokusunun yanı sıra kişinin kendini halsiz hissetmesine, baş ağrılarına, burun akıntısına neden oluyor.

Özellikle kronik sinüzitte ağız kokusu hastaların pek çoğunda başlıca şikayetler arasında yer alıyor. Bademcik taşları da ağız kokusunun önemli nedenlerindendir.

Bademcik taşları, bademciklerin gözeneklerini dolduran ölü dokuların, salgı ve yemek kalıntılarının birikmesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

İçeriğinde kalsiyum ve magnezyum bulunabiliyor.  Ağızda çürük yumurtaya benzer bir koku olmasının nedeni ise bademcik taşlarını kaplayan bakterilerdir.

Üst solunum yolu hastalıklarından sinüzit, farenjit, kronik tonsillit, burun tıkanıklıkları veya solunum yolunda ortaya çıkan tümörler ağız kokusuna neden olabiliyor.


Evden limon yiyerek çıkın

Ağız kokusunun sadece sabah saatlerinde yaşandığı durumlar genellikle uyku sırasında tükürük akımının azalmasından kaynaklanıyor.

Uyku sırasında ağzın açık kalmasıyla oluşan kuruluk, bakteri ve buna bağlı olarak gaz oranının yükselmesine neden oluyor. Gün içinde genellikle azalan bu tür ağız kokularını gidermek için bol su içerek ağzın nemli kalması sağlanmalı.

Ağız kuruluğuna neden olan burun eğriliği, burun  eti büyüklüğü yada alerji gibi durumların giderilmesi gerekiyor.

Tükürük salgısını artırması için limon yemek yada şekersiz sakız çiğnemek sabahları oluşan ağız kokusunu gidermek için etkili olacaktır.


Bitkisel beslenmeye özen gösterin

Ağız kuruluğu, diş ve diş eti enfeksiyonları, sigara, alkol tüketimi gibi faktörlerin tetiklemesiyle dil üstü yapıda fonksiyon bozukluğu görülebiliyor.

Dil üzerinde biriken bakterilerin tükürükten ve besinlerden gelen proteinleri uçucu kükürtlü bileşiklere çevirmesi rahatsız edici ağız kokuları oluşturabiliyor.

Beslenme düzeninde daha çok bitkisel ürünler bulunan kişilere göre et ağırlıklı beslenen kişilerde protein yıkımı daha fazla olduğu için rahatsız edici ağız kokusu gelişebiliyor.


Ağız kokusundan korunmak için

Diş ve dil üzeri günlük düzenli fırçalanmalı.
Diş araları diş ipi ile temizlenmeli.
Sigara ve alkol kullanılmamalı.
Ağız içinin nemli tutulması için bol su tüketilerek şekersiz sakız çiğnenmeli.
Sarımsak, soğan,pırasa,lahana gibi ağız kokusunu artıran yiyecekler daha az tüketilmeli.
Gece geç saatte yemek yemek gibi reflü şikayetlerini artıran durumlardan uzak durulmalı.
Şikayetler geçmiyorsa mutlaka uzmana başvurulmalıdır.